İç Mekan Haritalama

İç Mekan Haritalama Nedir?

İç mekan Haritalama, adından da anlaşılacağı üzere kapalı ortamlarda nesneleri ve insanları konumlandırmanızı sağlayan bir mekanizma olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle, sensörlerin veya mobil cihazların bir iç mekanda izlenebilmesini sağlar. Sensörlerin bilgi toplamak istediğiniz belirli noktalara yerleştirilmesi sayesinde, kuruluşunuz ile ilgili gerçek zamanlı veri elde edebilirsiniz. İç mekan haritalama, kuruluşunuzda olup bitenlere ilişkin gerçek verileri toplamanıza olanak tanır.

photo

İç Mekan Haritalama Uygulama Alanları

İç Mekan Haritalama uygulamalarının kullanımı günümüzde hızla artmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilenleri aşağıdaki gibidir.

Hastaneler:

İç mekan haritaları, bir hastanedeki ziyaretçiler, hastalar ve çalışanlar için çok faydalı olmaktadır. Ziyaretçiler ve gidecekleri yeri bulmaya çalışan hastalar hastaneler için sorun teşkil etmektedir. Hastane personellerinin ihtiyaç duydukları ekipmanı bulması da kimi zaman çok vakit alabilmektedir. Varlık izleme özellikli iç mekan navigasyonu ise bu sorua çözüm getirmektedir. Ekipman etiketlenir, böylece IPS sistemi nerede olduğunu bilir ve iç mekan navigasyonu personeli ona yönlendirebilir.

İş Yerleri:

İç mekan navigasyonu ile bir konferans odasını, tuvaleti veya bir masayı bulmak daha kolay olmaktadır. Bunların yanı sıra çalışanlar, hangi konferans odalarının boş ve müsait olduğunu da bulabilir. Kişi ve yerlere ek olarak yazıcılar, aletler veya test ekipmanı gibi varlıklar da iç mekan haritaları sayesinde bulunabilir.

icon

Alışveriş Merkezleri ve Büyük Mağazalar:

Alışveriş merkezlerinde iç mekan haritalarının kullanımı, belirli bir mağazaya adım adım yol tarifi almanızı sağlar. Büyük mağazalarda ise sizi belirli ürünlere yönlendirebilir. Ayrıca iç mekan haritalama sistemlerinden faydalı pazarlama verileri de toplayabilirsiniz. Örneğin, insanlar hangi mağazada ne kadar zaman geçiriyor? İnsanlar mağazanın en çok hangi alanlarına gitmek için yol tarifine ihtiyaç duyuyor? Bu bilgilerle, mağazaları bulmayı kolaylaştırabilir ve insanların en çok neye ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak mağaza düzenini yeniden yapılandırabilirsiniz.

Üniversite Kampüsleri:

İç mekan haritaları sayesinde hem öğrenciler hem de ziyaretçiler için daha kişiselleştirilmiş bir kampüs deneyimi oluşturulmuş olur.

icon

Otoparklar:

Havaalanları, stadyumlar ve diğer büyük mekanlardaki park alanları, çok katlı büyük alanları kaplayabilmekte ve bu nedenle bu alanlarda yolunuzu bulmak kafa karıştırıcı olabilmektedir. İç mekan haritalama sistemleri, müşterilerin yollarını bulmalarına yardımcı olabilir.

© Copyright 2021 Ankageo. Tüm hakları saklıdır.