Panoramik Görüntü

Panoramik Görüntü Nedir?

Geniş objelerin ya da yerlerin görüntüsünü tek bir fotoğraf halinde gösterebilmek için 1800’lü yılların sonunda başlayan farklı açılardan çekilen birkaç fotoğrafın birleştirilmesi ile panoramik görüntü elde edilmeye çalışılmıştır. Günümüzde ise tek bir görüntüde 360 derece görüntüleme sağlayan kameralar geliştirilmiştir. Bu kameralar sayesinde panoramik görüntü elde etmek kolaylaşmış ve yaygınlaşmıştır. 

Birden fazla panoramik görüntü elde etme teknikleri vardır:

Katadioptik

  • Tek aynalı 
  • Çok aynalı

Dioptik

  • Çok algılayıcılı sistemler 
  • Balıkgözü mercekler 
  • Doğrudan tarama 
  • Birleştirme

Çok Algılayıcılı (Çoklu Kamera Sistemleri) Panoramik Kameralar

Panoramik görüntü elde etme sistemlerinden birisi de çok kameralı panoramik görüntüleme sistemidir. Çok algılayıcılı panoramik görüntüleme sistemi, bir merkeze açısal olarak yayılmış ve sabitlenmiş eşlenik ve bağımsız kameraların birleşimidir. Geniş bir kullanım alanı vardır. Çok kameralı panoramik görüntüleme sisteminde mutlak konum ve dış yöneltme parametreleri yeterli doğrulukta hesaplanırsa uygulama alanları daha da genişletilebilir.

Image 36@2x

Ladybug5 Çok Algılayıcılı Kamera

ANKAGEO tamamen yerli ve milli mobil haritalama sistemleri geliştirmiştir. Araçlarına entegre ettiği Çok Algılayıcılı Kamera ile 360 derecelik panoramik görüntüler toplayarak sahayı masanıza getirmektedir. 360 derecelik geliştirdiği kent rehberleri sayesinde kente gitmeden kenti gezme imkanı sunmaktadır.

anka_araba_arkplan_seffaf
Image 37@2x
© Copyright 2021 Ankageo. Tüm hakları saklıdır.