Hızlı Veri Toplama Teknolojileri

Günümüz dünyasında veri kavramı çok önemli bir yere sahiptir. Artık neredeyse herkes, her şey veri üretebilir, veri toplayabilir hale gelmiştir. Bu da günümüzde popülerleşen Büyük Veri kavramını oluşturmuştur. Üretilen verilerin etkin bir şekilde kullanılması, yönetilmesi ile birlikte büyük, önemli çalışmalar ortaya konulabilmektedir.

Teknolojinin çok gelişmediği dönemlerde veriler sahada yavaş bir şekilde toplanmaktaydı. İnsanlar bir çalışma yapmak istediğinde çalışma yerine giderek gözlem yapıp veri toplayıp sonrasında çalışmaya başlıyorlardı. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle yürütülecek çalışmalar sensörlerden, uydulardan, sinyallerden alınan verilerle hızlı ve yüksek doğrulukta toplanıp yürütülebilmektedir.

Coğrafi Bilgi Teknolojileri alanında yadsınamayacak derecede gelişmeler yaşanmıştır. Zorlu arazi koşullarında araziye gidilmeden uydu görüntüleri yardımı ile mekansal analizlerin yapılması, dronelar yardımı ile hızlı, yüksek hassasiyetli 3B kent modellerinin oluşturulması, gelişen Lidar teknolojileri ile mobil haritalama çalışmalarının yapılması gibi birçok mekansal analiz ve konum tabanlı çalışma artık hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Hızlı Veri Toplama Teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte yürütülen çalışmalar hızlanmış ve artmıştır. Bu da doğrudan kalkınmayı ve gelişmeyi etkilemektedir.

Image 33
anka_araba_arkplan_seffaf-2
© Copyright 2021 Ankageo. Tüm hakları saklıdır.