Harita Sunucu Yazılımları

Sunucu

Sürekli ulaşılabilir olmaları için kesintisiz çalışacak şekilde tasarlanan, geniş güvenlik, jeneratör ve soğutma önlemleriyle veri merkezlerinde korunan, gelişmiş ve dayanıklı bilgisayarlara sunucu denir.
Web sitelerinin içeriğini depolayan ve internet kullanıcılarına bu içeriği “sunarak” sitelerin yayımlanmasını sağlayan web sunucuları en bilinen sunuculardan biridir.

Sunucular veri toplama, iletme, web sitelerini ve uygulamaları barındırma, bir ağdaki birden çok bilgisayarın veri paylaşmasını sağlama gibi farklı kullanım alanlarına sahiptir.

Harita Web Servisi

Harita yazılımları kullanarak üretilen haritaların, internet ya da intranet ortamında belirlenmiş standartlara göre sayısal görüntü dosyaları şeklinde sunulmasıdır. Kullanıcılar harita web servislerini web uygulamalarında, mobil ya da masaüstü uygulamalarında kullanabilirler.

Gereksinimler

  • Veritabanı
  • Veri
  • Harita
  • Web Harita Sunucu Yazılımı
  • Sunucu
  • Uyumlu Kullanıcı

Web Harita Sunucu Yazılımları

CBS servislerini oluşturmaya, yönetmeye ve uyumlu kullanıcılara dağıtmaya yarayan ve kullanıcıların konumsal ve mekansal verileri görüntülemelerine ve düzenlemelerine olanak tanıyan yazılımlardır. Açık kaynak kodlu ve lisanslı olmak üzere çeşitli ürünler mevcuttur.

GeoServer

ANKAGEO tarafından kullanılan GeoServer, coğrafi verilerin dış dünyaya sunulması için hazırlanmış açık kaynak kodlu bir Java uygulamasıdır. GeoServer ile konumsal ve mekansal verileri işlemek, paylaşmak ve düzenlemek mümkündür. GeoServer ile paylaşılan verileri masaüstü uygulamalarda kullanmak mümkün olduğu gibi web tabanlı haritalarda da kullanmak mümkündür.

GeoServer uygulaması, OGC(Open Geospatial Consortium) uyumlu olup OGC standartlarında Web Map Service(WMS), Web Feature Service(WFS) ve Web Coverage Service(WCG) gibi hizmetleri sunabilmektedir. Bu sayede platformlar arası iletişimin sağlanması mümkün hale gelmektedir. GeoServer, birçok coğrafi veri kaynağı ile uyumlu çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Geoserver ile birçok standartta veri üretmek de mümkündür. Ayrıca GeoServer’da, web haritalama ve mobil uygulamaların kullanım kolaylığı için Tile Map standardı kullanılır.

Açık kaynak kodlu yazılımlara ek olarak lisanslı yazılımlar da mevcuttur. Örneğin ArcGIS Server Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile ilgili projeleri; her zaman, her yerden ve herhangi bir cihaz üzerinden gerçekleştirebilmek için geliştirilmiş sunucu tabanlı bir ESRI yazılımıdır.

© Copyright 2021 Ankageo. Tüm hakları saklıdır.